BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gingivitas

Apibrėžimas. Gingivitas - dantenų uždegimas.

Priežastys. 

1.Gingivitas atsiranda kai dantenos ilgą laiką yra veikiamos apnašo. Apnašos - lipni medžiaga, kurią sudaro bakterijos, seilės (jų baltymai), maisto likučiai. Jei apnašos nėra pašalinamos dantų valymosi metu, tada jos kalcifikuojasi ir virsta dantų akmenimis- tiek dantų akmenys, tiek apnašos dirgina dantenas - besidaugnančios bakterijos ir jų gaminami toksinai lemia tai, kad dantenos tampa infekuotos, patinusios ir jautrios.

2.Taip pat gingivitą gali sukelti grubus valymasis dantų šepetėliu, neatsargus dantų siūlo naudojimas.

p.s Riziką atsirasti gingivitui didina:

 • bendrosios organizmo ligos
 • nepakankama burnos higiena
 • nėštumas, paauglystė, menopauzė (hormonų pokyčiai organizme)
 • nekontroliuojamas diabetas

3.”Kreivi” dantukai, aštrūs plombų kraštai, nevalomi, blogai pritaikyti įvairūs burnos „svetimkūniai” ( protezai, dantų tiltai, vainikėliai, breketai) gali dirgnti dantenas ir taip didinti gingivito atsiradimo riziką.

4. Medikamentai - fenitoinas, kontraceptikai, sunkieji metalai, kaip bismutas, taip pat geli lemti gingivito atsiradimą.

Simptomai.

 1. Kraujuojančios dantenos
 2. Raudonos ar ryškiai rožinės spalvos dantenos
 3. Dantenų jautrumas (jos nėra skausmingos, nebent kai yra paliečiamos)
 4. Burnos žaizdelės
 5. Dantenų patinimas
 6. Blizgančios dantenos

Diagnostika. Odontologas dantenų uždegimą nustato apžiūrėjęs dantenas : įvertina patinimą, spalvą, konsistenciją, dantenų kraštą… Dažniausiai dantenos yra neskausmingos, ant dantų randama gausu apnašo.

Gydymas. Pagrindinis tkslas- sumažinti uždegimą. Pirmiausia yra mokoma (kartojama), kaip taisyklingai atlikti individualią burnos higieną (tinkamas ir reguliarus dantų valymasis yra vienas svarbiausių gydymo etapų), atliekama priofesionali burnos higiena (dantų akmenų pašalinimas irdantų poliravimas). Taip pat skiriami antibakterinis burnos skalavimo skystis, bei rekomenduojama reguliariai lankytis pas odontologą (kas 0.5 metų). Tai pat yra šalinami rizikos veiksniai, galėję įtakoti gingivitą ( aštrūs plombų kraštai, atliekamas dantų tiesinimas…)

Prognozė. Tinkamai atliekant visą gydymo planą dantenų kraujavimas ir jautrumas gali praeiti per 1-2 savaites. Griežtai laikytis individualios burnos higienos reikia visą gyvenimą, norint, kad liga neatsinaujintų.

Galimos komplikacijos.

 • Ligos atsinaujinias
 • Periodontitas (o ši liga lemia dantų netekimą)
 • Infekcija ar pūlinio susiformavimas dantenose/ kaule
 • Nekrozinis opinis gingivitas

 

Kada kreiptis į gydytoją odontologą?

Kreipkitės pas gydytoją tada, kai pastebite gingivito simptomus ir ypač, jei pas odontologą nesilankėte daugiau kaip pusę metų.

Prevencija. 

 Gingivito išvengsime jei nuolat palaikysime gerą burnos higieną. Reikia du kartus per dieną valyti dantis bei vieną karta naudoti dantų siūlą. Kai kuriems žmonėms yra didesnė rizika atsirasti gingivitui, tada patartina dantis valyti dantų šepetėliu bei naudoti dantų siūlą po kiekvieno valgio. Patartina pasikonsultuoti su savo odontologu kaip TAISYKLINGAI atlikti individualią burnos higieną. Taip odontologas gali patarti naudoti papildomas apsaugos priemones kaip specialius tarpdančių šepetėlius, irigaciją vandeniu, antibakterinę ar trukdančią dantų akmenims susdaryti dantų pastą… Rekomenduojama kas pusę metų atlikti profesionalią burnos higieną.

 p.s dažnai žmonės pamatę kraujo ant dantų šepetuko išsigąsta ir visai nustoja valyti dantis taip skatindami sunkesnio laipsnio gingivito atsiradimą (kuris progresuos į periodontitą). Tačiau noriu pakartoti dėstytojos ždžius- NEBIJOKITE valyti dantukų net pasirodžius kraujui, tikrai nuo to pasirodžiusio kaujo nenukraujuosite, o tiksliau po nuolatinio gero išsivalymo jūs pamiršite, kad gali būti kraujo ant dantų šepetuko. :)

Patiko (0)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Gingivitas”

 1.   Mūsų Dantys » Blog Archive » Kaip dantų priežiūra susijusi su širdies ligomis? rašo:

  [...] vertus, netinkama burnos sveikatos priežiūra gali lemti dantenų ligų atsiradimą,pvz., gingivito. Tada žalingosios bakterijos lengvai patenka į bendrą organizmo kraujotaką. Streptoccoccuc [...]

Rašyk komentarą