BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rentgeno spinduliai - ar jie kenksmingi?

 

Daugelis, kam teko pabūvoti odontologo kabinete žino, kokiu tikslu naudojami rentgeno spinduliai, nes odontologas neslepia šios informacijos nuo paciento (žinoma, kartais reikia pačiam pasiteirauti). Tačiau tai pat daugelis žmonių mano, kad šie, odontologo kabinete „gauti” spinduliai, sukelia didžiulę žalą jų organizmui. Tai yra mitas. Galime paskaičiuoti, kad net dažnai lankantis gydytojo kabinete ir sumuojant gautą rentgenos spindulių dozę- sveikatai ši procedūra praktiškai yra nereikšminga.

Susipažinkime iš arčiau su rengeno spinduliais, kad geriau suvoktume poveikį.

Įsivaizduokite saulės šviesą. Ją jūs labiau galite apibūdinti nei rengeno spindulius (kaip arodo, koks poveikis, kaip krinta ant tam tiktų objektų). Rentgeno spinduliai yra ta pati energija, tik skirtumas tas, kad šie spinduliai- daug galingesni ir gali pereiti per mūsų organizmo audinius. Jų pagalba gaminamos vidinių organizmo audinių nuotraukos (atvaizdas susiformuoja, remiantis audinių skirtingu tankiu - vienus audinius spinduliai pereina, o kitus-ne, perėję spinduliai pasiekia rentgeno juostą, kuri yra už „fotografuojamų” audinių ir suformuoja atvaizdą).

Radiacija matuojama REMAIS. Tačiau šis vienetas atspindi laaaabai didelį kiekį radiacijos, todėl odontologijoje dažniau nauojamas vienetas -  miliremas (mrem). Vienas remas = 1000 mrem.

Dažniausiai daromos dantų vainikų (kandimo), šaknų (periapikalinės) rentgeno nuotraukos ir panoraminės.

Panoraminės daromos tam, kad įvertinti dntų žandikaulius, dantis, sinusus, nories ertmę, temporomandibuliarinį sąnarį… Jos skirtos ne tam, kad nustatyti/įvertinti kariesą. Panoraminėse nuotraukose vertiname kaulo pakititimus, neišdygusius dantis cistas, infekcijas, žandikaulio lūžius…

Dabar pakelbėkime apie gaunamą radiacijos dozę, kai daroma dantų rentgeno nuotrauka. Kad gautume tipišką dantų rentgeno nuotrauką rentgeno spindulių ekspozicija yra tik 2-3 mrem. The National Council on Radiation Protection (NCRP) nustatė, kad vidutiniškai amerikos gyventojas per metus gauna 360 mrem iš natūralių aplinkos šaltinių (maisto produktai, vanduo, žemė, oras…)  ir dar 5000 mrem iš kitų radiacijos šaltinių. Išvada - odontologo kabinete patiriama radiacija tėra labai maža dalelė lyginant su gauta bendros radiacijos doze. Dažniausiai ji organizmo sveikatai įtakos neturi, bet noriu pasakyti, kad radiacija kaupiasi ir  peržengus tam tikrą ribą, radiacija tikrai “pridaro” žalos. Tačiau tokią dozę gauna laaabai retas pilietis ( didesnė tikimybė gauti, kai yra sunkūs vėžiniai susirgimai - tada taikomas gydymas paremtas švitinimu, darbuotojams, didžiąją dalį gyvenimo dirbant prie rengeno aparato…)

p.s rentegenos spinduliai odontologijoje tikrai labiau padės jūsų sveikatai nei pakenks - taigi “ŠYPSOKITĖS”, kai Jus “fotografuoja” (suprantu, kad praktiškai tai įgyvendint sunkoka) :)

http://worldental.org/dentists/dental-x-ray-%e2%80%93-is-it-dangerous/

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (5) | “Rentgeno spinduliai - ar jie kenksmingi?”

 1.   Giedre rašo:

  aš girdėjau, kad paprastai jonizuojančios spinduliuotės poveikis žmogaus organizmui matuojamas mili-sivertais (mSv)

 2.   simuten rašo:

  Labai teisingas pastebėjimas. Tikrai radiacija pagal SI sistemą matojama Sv, tačiau Rem taip pat radiacijos vienetas, tik kad “senesnis”. Kadangi mano tikslas skaičius pateikti palyginimui, aš jų nekonvertavau (palikau skaityto straipsnio duomenis). Kam idomiau - http://www.jplabs.com/html/units_of_radiation.HTM :)

 3.   Giedre rašo:

  1 Sv yra 100rem, lyg ir… būtų įdomu jeigu palygintum dalimis kiek tai yra. nes metinė dozė yra apie 20mSv žmogui. kadangi pusę gauna iš kosmoso, dalį iš tyrimų, galį iš produktų, kuriuos suvalgom, tai net ir ta maža dalis kurią gaunam odontologo kėdėj gali būti reikšminga.
  Tačiau kad ir kokia maža dozė, kai kuriuose kabinetuose nepasistengia uždengti skydliaukės ar kitų liaukų ;]

 4.   nebe rašo:

  o kas cia yra nesupratau ir kokia cia svetaine as isivedzau googlę ir atsidaRE SITA SVETAINE .KOKIA senden proga juk2010 11 08 d. tai Lapkricio 08

 5.   M. rašo:

  Rašant apie rentgeno spindulius, pirmiausia, manau, vertėtų išmokti šį žodį parašyti be klaidų. Juokingai atrodo, kai “ale” apie tai nusimanantis žmogus, daro tokias šlykščias klaidas kaip “rentegenos” ar “rengeno”.

Rašyk komentarą